Strefa zagrozona wybuchem

W znaczeniach, w których może przyjść zagrożenie wybuchu gazów, mgieł lub oparów palnych, zastosować musimy wentylatory przeciwwybuchowe, których jakość zatwierdza nie tylko renoma producenta, ale również oznaczenie „EX”. Symbol ten oznacza rodzaj ochrony przeciwwybuchowej tzw. explosion proof. Danie z takim oznaczeniem spełnia wszystkie zasady dyrektywy ATEX, przy czym współpracę z zarejestrowanymi w niej dawkami jest właśnie wymogiem stosowanym do producentów tego typu urządzeń. Na projektancie instalacji odciągowej leży natomiast obowiązek oznaczenia strefy zagrożenia wybuchem oraz dobór urządzenia dopasowane dla pomieszczenia zarówno pod kątem wykonywanej pracy, kiedy również ilości.

Każdy zakład, bez względu na kontynuowaną działalność, powinien być urządzony nie ale w najłatwiejszej formy urządzenia koniecznego do nudnej pracy, lecz jeszcze odpowiednio wybrane instalacje odciągowe, które zadbają o zabezpieczenie i zdrowie osób zatrudnionych. Właśnie na sprawy tego standardu budynków zaprojektowane zostały wentylatory przemysłowe, które cechuje zarówno wysoka klasę, kiedy również odporność wziętych w nich tematów.

Możemy napotkać się na drugie typy poczynając od uniwersalnych wentylatorach przemysłowych, promieniowych, a też maszyny do indywidualnych zastosowań, w obecnym nawet przykłady do montażu w okapach kuchennych i innego rodzaju urządzania oznaczone symbolem „EX” dla budynków, w których żyje ryzyko zanieczyszczenia powietrza gazami palnymi. Poza tym w możliwości są dostępne i mobilne odciągi wiórowe, a dodatkowo podciśnieniowe wyciągi stanowiskowe.

Kolejnym rodzajem są osiowe wentylatory ścienne i kanałowe, a dodatkowo modele, jakie są przeznaczone do montażu na dachu budynku. Maszyny cechuje znacznie dobrze wydajność oraz jakość użytych przy ich prac elementów.

Większe systemy wymiany powietrza w kierunkach handlowych, przemysłowych, usługowych, gastronomicznych oraz nowych umieszczają się na funkcjonowaniu centrali wentylacyjnych dopasowanych do m.in. wilgotności i stopnia zanieczyszczenia powietrza czerpanego z lokalu.